dolů

ZADÁNÍ

Mladá a více než dobře situovaná rodina se rozhodla pořídit si 320 m2 rozlehlý byt v jednom z moderních karlínských projektů v Praze. Komplex má krásné výhledy na řeku a do zeleně, byt parametry rodinného domu, takže proč ne. Mladý pár hodně cestuje, hlavně po Asii, a během těchto dovolených se tamější kulturou bydlení nechali pozitivně ovlivnit.

Měli jsme velmi složitý úkol hned z několika důvodů. Zaprvé naši klienti ještě nikdy předtím s architekty nespolupracovali, takže bylo nutné si rozdělit úkoly, a hlavně přesně vydefinovat zadání, což se ukázalo jako poměrně složité. Plocha bytu je obrovská, alespoň ze začátku se nám to zdálo; když jsme však pochopili, jak nároční klienti jsou, bylo jasné, že celý půdorys budeme muset rozměřovat na milimetry. Projekt měl obsahovat velkou hernu/dílnu, obrovské množství úložných prostor, velikou kuchyni spojenou s obývacím pokojem, tělocvičnu, samostatné pracovny a velikou relaxační koupelnu - a tady nás to napadlo - bude to byt s prvky Asie. Hodně zeleně, relaxační zóny, dřevo a otevřený prostor.

 

KONCEPT

Půdorysně jsme byt rozdělili na obytnou denní, rodičovskou a dětskou zónu. Velkorysý obytný prostor je směřován směrem do zeleně a poskytuje krásné výhledy. Kuchyně má rozměry ne nepodobné té v restauraci. 

Hlavním nosným prvkem, který také celý byt ozvláštňuje a dodává mu život, je použití zelených stěn. Navrhli jsme je na souvislých zdech přímo ve vstupu do bytu, v hlavní chodbě a ve velké koupelně rodičů, kde je umístěna i sauna. Abychom otevřeli a propojili prostor a získali zajímavé průhledy, jsou na některých místech navrženy prosklené mezistěny se zelenou vegetací. Například v předsíni je přes zeleň vidět přes řízeně stmívatelné sklo až do pracovny. Dalším prvkem, který jsme využili tak, aby evokoval asijské interiéry, byly dřevěné hranoly. Použili jsme je do podhledů a zajímavá je jejich nepravidelnost, která interiér “rozeznívá”. 

V celém bytě jsme navrhli velmi propracované podsvícení led diodami v teplé chromatičnosti, abychom ještě více umocnili relaxační atmosféru prostoru. Podsvícení je například mezi hranoly podhledu v kuchyni a velké koupelně. Povrchy stěn jsou kromě již zmíněné zeleně tvořeny jemnou betonovou stěrkou a dřevěnými obklady. 

V tomto projektu jsme oproti našemu zvyku nedělali dřevěnou podlahu plošně všude, ale pro jednotlivé zóny zvolili odpovídající pokrytí. Masivní desky jsou v denní zóně, zatímco ložnice a šatny mají koberec. Ve skladech, a hlavně v herně/dílně, je potom litá stěrka. Buzola pro hosty, aby se ve velkolepém prostoru lépe zorientovali, je zavěšena u vstupních dveří.

Fotogalerie

Výkresy

Napište nám, zavolejte, nebo se zastavte na kávu.

atelier@behaldesign.cz | 777 590 005