dolů

ZADÁNÍ

Investor pozemek nehledal dlouho. Když jsem poprvé tu starou zahradu uviděl, dýchl na mě klid. Hodně zeleně a ticha. Tady chce postavit dům pro sebe a svou rodinu. Prosvětlený, prostorově otevřený a pohodlný. Majitel je náročný, ale i velkorysý. Mám od něj volnou ruku i rozpočet, takže zodpovědnost je o to větší.

Původně jsem zamýšlel nakreslit atriový přízemní dům, ale na relativně malý pozemek se nevešel hlavně kvůli místním regulativům. Stavbu chci mít jednoduchou, lineární, a hlavně ji co nejvíce utopit v okolní zeleni tak, aby splynula, nerušila, neprovokovala, na nic si nehrála.

 

URBANISMUS

Pozemek není příliš velký (800 m2), ale je krásný. Nachází se v jižní části obce Louňovice mezi samostatně stojícími rodinnými domy, zahrádkami a stromy. Les je blíž než za rohem. Nově projektovaný dům bude tedy samostatně stojící, částečně dvoupodlažní. Půdorysem do písmene „L“ rovnoběžným s příjezdovou komunikací vytvoří klidovou obytnou zónu v jihozápadní části pozemku. Umístěním domu co nejblíže k uliční čáře chci získat místo pro zahradu a zároveň alespoň částečně eliminovat uliční oplocení po celé délce domu. Původně měla obvodová zeď domu oplocení nahradit zcela a propojit tak přirozeně prostor domu a jeho okolí s ulicí. Evokovat tak alespoň v náznaku propojení na vesnici.

 

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Dům je dvoupodlažní nepodsklepený s půdorysem ve tvaru písmene „L“. Druhé podlaží je jen nad částí půdorysu podlaží prvního. Střechy obou částí domu jsou ploché, kaskádovitě ustupující od uličního prostoru. Střecha prvního podlaží bude zelená, osazená intenzivní zelení. Utopí dům mezi ostatní zahrady a opticky stavbu sníží. To byl můj záměr.

Dům má dvě srdce. Krb pro zimní sezonu a krytou terasu na léto. V prvním podlaží jsou umístěny pobytové místnosti, obývací pokoj s kuchyní, technické zázemí domu, garáž. V západní části půdorysu 1. NP je umístěna soukromá část pro rodiče s ložnicí, koupelnou a šatnou.

Druhé podlaží slouží pro děti, případně hosty. Najdeme zde dva dětské pokoje s koupelnou. Každý má svůj prostor. Podlaží jsou propojena schodištěm umístěným do obývacího pokoje.

Půdorys do písmene „L“ rovnoběžný s příjezdovou komunikací dává vzniknout klidové zóně v jihozápadní části pozemku. Tam je umístěn bazén, terasa, vše bude skryto za vzrostlými keři.

Materiálově je dům rozdělen na dvě základní hmoty. První podlaží je kombinací kovu (antracitové prvky oplechování, výplně otvorů) a betonové stěrky. Druhé podlaží je kombinací kovu (antracitové prvky oplechování, výplně otvorů) a dřevěného fasádního obkladu z modřínových hranolů bez povrchové úpravy. Časem zestříbří a vtisknou stavbě přírodní charakter. Celá spodní i horní fasáda domu směrem do zahrady je bohatě prosklena a v letních měsících umožní velkoformátové posuvné dveře propojit interiér s exteriérem velmi intenzivně.

 

Výkresy

Napište nám, zavolejte, nebo se zastavte na kávu.

atelier@behaldesign.cz | 777 590 005