dolů

Klient má zahradu, na zahradě domek a do domku se nevleze. Navíc se mu domek nelíbí, a tak ho musíme překreslit. Zahrada je kousek od Prahy v krásné oblasti lesů. V blízkosti je rybník a okolní pozemky jsou také zahrady, zkrátka mír a klid kam se člověk podívá. Zahrada má téměř 800 m2 a je plná vzrostlých okrasných dřevin. Základy stávající stavby jsou 10 x 11 m a jsou dostatečně dimenzované i pro výstavbu nového domu. Celá stavba je v nevyhovujícím stavu, takže dojde k její demolici. Naštěstí jsou všechny inženýrské sítě již navázány na tuto původní stavbu.

 

ZADÁNÍ

Úkol zněl tentokrát jednoduše, a navíc jsme dostali poměrně volnou ruku, na což se u nás v ateliéru velmi lehce zvyká. Vytvořit víkendový domek pro dvě osoby s možností krátkodobě ubytovat přátele. Zachovat zahradu, vybudovat bazén a parkovací plochu pro 2-3 vozidla. Alespoň částečně použít stávající základy.

 

REALIZACE

Už na první skici jsem nakreslil přízemní bungalov se zelenou střechou tak, aby byla stavba co možná nejvíce utopená v okolní zeleni. Takto pojatá střecha velmi dobře koresponduje s pláštěm fasády, který je tvořený masivními modřínovými deskami, které jsou na povrchu opálené plamenem. Dřevo takto získá přirozenou povrchovou ochranu. Bohaté prosklení zase propojí interiér s exteriérem. Díky povolené zastavitelnosti jsme novou stavbu o pár metrů půdorysně zvětšili, a tuto plochu celou využili na obytnou plochu tohoto přízemního zděného domu.

Vnitřní prostor je zcela jasně rozdělen na noční a denní zónu přímou chodbou. Při vstupu do domu je tato chodba vedena přes celou délku domu a na jejím konci je francouzské okno do zeleně. Půdorys chodby kopíruje prosklený nadsvětlík ve střeše tak, aby členění domu na obě části bylo ještě více zřejmé. Monolitická střecha je částečně podpořena zděným jádrem uprostřed domu, ve kterém se nachází technické zázemí a toaleta. Venkovní odpočinkovou zónu v podobě terasy jsme potom zastřešili pergolou z masivních dřevěných hranolů. Výzvou byl požadavek na bazén. Hledali jsme vhodné místo po celé zahradě, až nakonec jako vždy zvítězila ta nejjednodušší možnost. Bazén jsme navrhli pod pergolu, zesílili obvodový základ domu, takže hrana bazénu kopíruje prosklenou fasádu obytného prostoru. V průběhu večírku je možné skákat do bazénu přímo z obývacího pokoje. :-)

Výkresy

Původní stav

Napište nám, zavolejte, nebo se zastavte na kávu.

atelier@behaldesign.cz | 777 590 005