ZADÁNÍ
Sympatický pan klient se k nám vrátil po dokončení zakázky, kterou si u nás objednal již dříve. Asi byl spokojený. :-) Už se nesnažíme dělat design pro design, ale jen "design". Kupoval rozlehlý byt a chtěl z něj vytvořit své "chlapské
útočiště". Ústní zadání bylo jednoduché - ponechat náš strohý design, vnést do interiéru trochu vtipu, a hlavně najít místo pro 1000 lahví vína, které sbírá a přechutnává. Měli jsme téměř volné ruce, a tak jsme zasáhli i do půdorysu.
REALIZACE
Byt se nachází v nově budovaném bytovém domě v širším centru Plzně. Celý bytový komplex je velmi vydařený a u veřejnosti i odborníků je vysoce hodnocen. Byt má nádhernou orientaci směrem k řece a rozlehlou terasu. K bytu, který má rozlohu přibližně 100 m2, jsme připojili i dvě skladové koje, a dostali se tak na výsledných cca 125 m2. Půdorysné změny jsme provedli i ve velikostech jednotlivých místností. Protože zadání proběhlo včas, mohli jsme ovlivnit i materiálovou skladbu výstavby vnitřních konstrukcí.
Základním principem celého projektu pro nás byla myšlenka tzv. inverzních povrchů. To znamená otočit klasické vnímání materiálů v rytmu dřevo dole / omítka svisle. Ponechali jsme odkryté pohledové betony stropu a podlahy jsme nechali vylít betonovou stěrkou (kromě obou ložnic, tam je navržena podlaha dřevěná). Abychom interiér zateplili a dostali do něj i dřevo, jsou veškeré svislé konstrukce provedeny jako panely pokryté přírodní dýhou. Do těchto panelů jsou vsazeny i bezobložkové dveře se skrytou zárubní a některé úložné prostory. Dalším důležitým stavebně-estetickým prvkem jsou nadsvětlíky. Mezi strop a téměř všechny svislé vnitřní konstrukce jsme nechali osadit prosklené ocelové rámy, které byt nejen ozvláštní, ale hlavně přivedou světlo i do dlouhé chodby a směrem ke koupelnám.
Celý design interiéru je navržen v duchu naší koncepce - co největší jednolité plochy, vysoké dveře, minimum použitých materiálů. Spoléháme se vždy na dřevo, beton, sklo a kov.
Nábytek jsme navrhovali s akcentem na účelovost a jeho co největší propojení s interiérem. V kuchyni je použita nerezová pracovní deska, která je opět doplněna o dubovou dýhu a lamino ve tmavém odstínu. V koupelnách jsme přistoupili k experimentu a desky, které nesou umyvadla-dřezy, jsou vyrobeny z of-stone, který lze nalézt i v předsíni a obývacím pokoji. Tyto kvádry mají evokovat "odložené" betonové panely. Překvapivý prvek do bytu vnáší náš autorský jídelní stůl, který má velmi výrazné materiály - roxorovou ocel a toskánský jedlý kaštan. Stejný materiál je použit i na průběžné lavice. Hlavní osvětlení prostoru každé místnosti obstarává minimalistický obdélník, který je složen z hliníkových lišt s pásky LED, které jsou kotveny přímo na betonový strop.
Největší úkol, tedy dostat do bytu vinotéky na 1000 lahví, jsme splnili. V průběhu projekce a realizace se náš vztah s klientem posunul do přátelské roviny, takže máme naději, že některou z té tisícovky lahví vypijeme spolu.
Napište nám, zavolejte, nebo se zastavte na kávu.